Your Host Media A Look Back Contact Us Oregon Ghost Conference



 
 
 
2017 OGC SCHEDULE
 
Friday March 31st, 2017   (Schedule is subject to change)
 
    MAIN STAGE - PACIFIC   SEASIDE   RIVERVIEW   SEAMIST   HAYSTACK   NECANICUM
                         
2pm   OGC Box Office Opens                    
                         
3pm   Vendor & Speaker Area Opens                    
                         
3pm-4pm   SPEAKER: William Becker (50min)                    
    Topic: Footsteps of my Forbearers                    
                         
4pm-5pm   SPEAKER: Steve Arndt (50min)   CLASS: The Voices of Your Ancestors (18 or older) (1hr)                
    Topic: Oregon Ghost Towns   Instructor: Ankhasha Amenti                
                         
5pm-6pm   SPEAKER: Breannan (50min)       CLASS: Reiki Energy Healing: People 101 (1hr)            
    Topic: Ghosts: WhoThey Are, What They Are & What They Want       Instructor: Karen Frazier            
                         
6pm-7pm   SPEAKER: Kathleen Dudley (50min)   SPEAKER: Ryan Mick (1hr)   CLASS: Reiki Energy Healing: Animals 101 (1hr)            
    Topic: History of Numerology   Topic: Preston Castle, Ione, California   Instructor: Karen Frazier            
                         
7pm   Vendor Area Closes                    
                         
7:30pm-9:30pm  
                         
9:30pm-Late  

                         
10:30pm-11:45pm  
     
12am-2:30am  

 

 
 
 
 
 
Saturday April 1st, 2017   (Schedule is subject to change)
 
    MAIN STAGE - PACIFIC ROOM   SEASIDE   RIVERVIEW   SEAMIST   HAYSTACK   NECANICUM
                         
9am   Vendor & Speaker Area Opens                    
                         
9am-10am   Announcements   CLASS: Paranormal Bootcamp (2hr)   CLASSCarved in Stone (2hr)            
        Instructors: Teresa Carol & Linda Myers   Instructor: David M. Habben            
10am-11am   SPEAKER: Nicole Strickland (50min)                
    Topic: Children and the Paranormal                
                         
11am-12pm   SPEAKER: Clyde Lewis (50min)           CLASS: Haunts & Batteries: Intro. to Paranormal Tech Equipment (1hr)   CLASS: Enriching Travel with Psychic Understanding (1hr)    
    Topic: Bursts from the Cube, Technology to Detect Ghosts           Instructor: Tomasz Kordowski   Instructor: William Becker    
                         
12pm-1pm   SPEAKER: Karen Frazier (50min)   CLASS: Self-Care with Jin Shin Jyutsu (1hr)   PANEL: Paranormal Film Panel (1hr)            
    Topic: Afterlife Experiences   Instructor: A.Skeeter Welhouse   Host: Kristen Gray            
                         
1pm-2pm   SPEAKER: Michael H. White (50min)           CLASS: abcd-EVP: Advanced EVP Techniques (1hr)   CLASS: Historic Research for Paranormal Investigators (1hr)    
    Topic: Critical Thinking & The Paranormal           Instructor: Tomasz Kordowski   Instructor: Rocky Smith    
                         
2pm-3pm   PANEL: Author Panel (50min)   CLASS: Paranormal Investigative Filmmaking 101 (1hr)   CLASS: Psychic 201 (1hr)            
    Host: Karen Frazier   Instructors: Aaron Collins & Steven Sroba   Instructor: Seth Michael & Sharon Lewis (AurorA)            
                         
3pm-4pm   SPEAKER: Katie Montana Jordan (50min)   CLASS: Paranormal Investigative Filmmaking 201 (1hr)           CLASS: Exploring Contact with Elementals (1hr)    
    Topic: Theoretical Demonology in Paranormal Research   Instructors: Aaron CollinsSteven Sroba           Instructor: William Becker    
                         
4pm-5pm   SPEAKER: Stephanie Davisson, Terri Black & Angela Pennington (50min)   CLASS: Paranormal Investigation for KIDS (Ages 13 & under) (1hr)   CLASS: Reiki Energy Healing: Attunements 201 (People & Animals) (1hr)            
    Topic: Astrological Timing to Increase Results of Paranormal Investigations   Instructors: Rocky SmithAaron Collins   Instructor: Karen Frazier & Andy Skinner            
                         
5pm-6pm   SPEAKER: Danny Schreiber (50min)       CLASS: Reiki Energy Healing: Attunements 201 (People & Animals) (1hr)   CLASS: Paranormal Journaling (1hr)        
    Topic: Magic & Spiritualism       Instructor: Karen Frazier & Andy Skinner   Instructor: Ross Allison        
                         
6pm-7pm   SPEAKER: Loren W. Christensen (50min)   PANEL: So, You Want to be on a Paranormal TV Show? (1hr)                
    Topic: Cops & The Paranormal   Host: Jeff Davis                
                         
7pm   Vendor Area Closes                    
                         
7:30pm-9pm  
                         
9pm-11pm    
                         
10:30pm-11:45pm  
                         
12am-2:30am  
 
 
 
 
 
 
 
Sunday April 2nd, 2017   (Schedule is subject to change)
 
    MAIN STAGE - PACIFIC    SEASIDE   RIVERVIEW   SEAMIST   HAYSTACK   NECANICUM
                         
9am   Conference Open                    
                         
9am-10am   Announcements   CLASS: Ouija Boards: Misconceptions & Applications (2hrs)   CLASS: The Spirit of Paranormal Research (2hrs)            
        Instructor: Katie Montana Jordan   Instructor: Nicole Strickland            
10am-11am   SPEAKER: Julie Lynn Try & Seth Michael (50min)              
    Topic: Bad Baggage (Spirit Attachment)              
                         
11am-12pm   PANEL: Psychic Panel (50min)           CLASS: Paranormal Experiments from Development to Implementation (1hr)   CLASS: Numerology: An Exploration of your Sacred Numbers (1hr)    
    Host: Pete Orbea  
 
      Instructor: Michael H. White & Nicole Robison   Instructor: Kathleen Dudley    
                         
12pm-1pm   SPEAKER: Ross Allison (50min)   CLASS: Mediumship 201 (1hr)   CLASS: Tarot 101 (1hr)            
    Topic: Bring Out Your Dead   Instructor: Seth Michael & Sharon Lewis (AurorA)    Instructor: Holly Cole            
                         
1pm-2pm   SPEAKER: June Lundgren & Wendy Stanton-Phillips (50min)       CLASS: Tarot 201 (1hr)       CLASS: Self Publishing for Authors (1hr)    
    Topic: Identifying Earthbound Spirits vs. Negative Entities        Instructor: Holly Cole       Instructor: Jeff Davis    
                         
2pm-3pm   PANEL: West Coast's Most Haunted Places (50min)       CLASS: Tarot 301 (1hr)   CLASS: Palmistry 101 (1hr)        
    Hosts: Ben Robison & Nicole Robison (AESP Radio)       Instructor: Holly Cole   Instructor: Clay Faulkner        
                         
3pm-4pm   SPEAKER: Teresa Carol (50min)   CLASS: Paranormal Detection & Defense (1hr)       CLASS: Palmistry 201 (1hr)        
    Topic: All Spooked Up, 35 Years of Reacting with the Paranormal   Instructor: June Lundgren & WendyStanton-Phillips       Instructor: Clay Faulkner        
                         
4pm   Vendor Area Closes                    
                         
4pm-5pm